AVA Nûçe

Başkent Erbil’de kültür, sanat ve dizi projesi AVA ZONE, Kürdistan Bölgesi Hükümeti yetkililerinin yanı sıra yabancı misyon şeflerinin katılımıyla açıldı.


Başkent Erbil’de kültür, sanat ve dizi projesi AVA ZONE, Kürdistan Bölgesi Hükümeti yetkililerinin yanı sıra yabancı misyon şeflerinin katılımıyla açıldı.

Sanatçıların yoğun ilgili gösterdiği açılış töreninde K24’e konuşan AVA ZONE projesinin sahibi Mustafa Bayram, projenin amacının Kürt kültür ve sanatını ilerletmenin yanı sıra, Kürtler tarafından çekilen diziler için yeni aktörlerin yetişmesine katkı sunmak olduğunu söyledi.

Programın açılış konuşmasında ise Bayram, “Ülkemizi medya, dizi, sanat, tiyatro ve dizi alanlarında ileri noktalara taşıyıp, dünya standartları düzeyine çıkarmayı amaçlıyoruz. Bu alanlardaki kadro ve insan kaynaklarımızı geliştirmek, akademik olarak eğitmek istiyoruz” dedi.

Medya teknolojileri alanında Kürt medyasının kullandığı teknolojiyi dünya standartlarını çıkardıklarını kaydeden Bayram, son eserlerinin AVA Entertainment televizyonu olduğunu belirterek, söz konusu televizyonun 4K sistemiyle çalıştığını, ORI MEDIA’nın da sanat ve reklam alanında başarılı çalışmalar yürüttüğünü dile getirdi.

Sanat alanında kendi kadrolarını yetiştirmek için akademi kurduklarını bildiren Bayram, “Sanat ürünlerini hep dışarıdan almak istemiyoruz. Biz de sanat ürünlerimizi ihraç etmek istiyoruz. Başarılı film ve diziler çekmek istiyoruz. AVA ZONE projesi için 10 aydır arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Bu projenin önümüzdeki yıl uluslararası düzeye çıkmasını ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, açılış programında konuşan Erbil Valisi Ferset Sofi, projenin önemine değinerek, projenin iyi bir başlangıç olduğunu ve iyi eserler sunmasını umduğunu belirtti.

Sofi, “Bizim kendi milletimizin kültür ve sanatına hizmet etmemiz lazım. Erbil’de böyle bir projenin açılmasından mutluluk duyuyorum. Erbil Valiliği olarak bu tür projeleri destekliyoruz” dedi.